Los Alamos National Laboratory
 
 
CoE  LANL Engineering Standards Program

CONTACTS

Point of Contacts and Technical Committee Members

Quick Links:
Ch.1-General Ch.5-Structural Ch.10-Hazardous Process Ch.15-Commissioning Ch.20-Systems Engineering
Ch.1-Component Numbering/Labeling Ch.6-Mechanical Ch.11-Radiation Protection Ch.16-IBC Program Ch.21-Software
Ch.2-Fire Ch.7-Electrical Ch.12-Nuclear Ch.17-Pressure Safety CAD Standards Manual
Ch.3-Civil Ch.8-I&C Ch.13-Welding & Joining Ch.18-Secure Comm.  
Ch.4-Architectural Ch.9-Security Ch.14-Sustainable Design Ch.19-Communications  
SMPO - Safety Management Program Owner
GENERAL Committee (Chapter 1 Section Z10)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
All Standards POCs Dave Eubank, MSS-STO, 667-2424
Kyle Carr, ES-55, 665-6853 Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207
   
COMPONENT NUMBERING/LABELING Committee (Chapter 1 Section 200)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
SME: Jacqueline R. Seay, ES-55, 667-9312 (Schedule 4/10)
Allen Hayward, ES-EPD, 606-0840 Eric Stromberg, ES-EPD, 665-6070
Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229 Mark Rosenberger, ES-FP, 606-0121
   
For ESM Ch 1 Section 210 and 230 lists
Primary contact: Charles Nuss, MSS-WC, 665-9833
Alternate: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475
even"> <td colspan="For ESM Ch 1 Section 230 Att 1 Equipment/Component (soon Type/Subtype) list
Primary contactCharles Nuss, MSS-WC, 665-9833
Alternate: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475
Rick Hemphill and Jacque Seay are also authorized in the absence of those listed above.
FIRE PROTECTION Committee (Chapter 2)
POC: Keenan Dotson, ES-FP, 667-5219 (Schedule B)
Alternate POC:  Mark Rosenberger, ES-FP, 606-0121 (Schedule A)
Specs/Details POC:  Todd Smith, ES-EPD, 665-3152 (Schedule B)/Alternate:  Scott McMurtrey, ES-EPD
AHJ/SMPO: Jim Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Bruce Campbell, Hughes Assoc., 303-439-0485 Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207
Ernesto Espinoza, MSS-MP, 667-2273 Walter Martinez, ES-FP, 667-7202
Dave Eubank, MSS-STO, 667-2424 Jim Tsiagkouris, ES-55, 665-1905
Ken Gow, Merrick, 662-0606 LANL Fire Protection Engineers
CIVIL Committee (Chapter 3)
POC: John O'Brien, ES-UI, 606-0335 (Schedule A)
Alternates:
Primary Alternate: Donald Yardman, ES-EPD, 665-7606 (Schedule A)
Natural Gas: Misha Gallegos, ES-UI, 665-7927 (Schedule 5/40)
Transportation-Roads/Parking Lots, General Civil, Traffic Control:
Natalie  Romero-Trujillo, ES-UI, 667-3438 (Schedule 5/40)
Water Potable/Fire Protection: Mark Trujillo, ES-UI, 667-4643 (Schedule A)
Steam: Will Newell, ES-UI, 665-2426 (Schedule B)
Structural:
Jon Stein, ES-UI, 695-8932 (Schedule A)
Storm Water/Drainage: Francesco Martinez, ES-UI, 667-9265 (Schedule 5/40)
Waste Water/SERF: Josh Begay, ES-UI, 699-0253 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Chip Conselman, Sargent & Lundy, 661-6390 Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207
Bill Foley, EPC-CP, 665-8423 Paul Parker, ES-UI, 665-5434
Andrew Giesler, ES-EPD, 606-1632 Santana Rael, ES-EPD, 667-3779
Melanee Hand, MOF-CM-STR, 667-7369 John Schrandt, ES-EPD, 606-2017
Dave Larrow, HNR, 505-889-4174 Jeanette Walther, Bohannan Huston, 798-7858
Terrill Lemke, EPC-CP, 665-2397  
ARCHITECTURAL Committee (Chapter 4)
POC: Scott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Mike Bodelson, IFPROG, 606-1766 Karen Marsh, ES-EPD, 606-0772
David Chavez, ES-EPD, 667-5938 Jeffrey McFall, SSE-1, 665-7592
Melanee Hand, MOF-CM-STR, 667-7369 Farkhondeh Mehrvarz, ES-EPD, 665-1613
Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207  
   
STRUCTURAL Commitee (Chapter 5)
POC: Mike Salmon, E-1, 665-7244 (Schedule B)
Specifications/Details POC/Alt. POC: Glen Pappas, ES-EPD, 665-1221 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Jerome Aigner, ES-EPD, 665-3398 Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207
E. Ben Etuk, ES-EPD, 667-7973 Jeremy Nowell, J-3, 665-8370
Nick Davis, Bohannan Huston, 505-798-7849 Eric MacFarlane, ES-55, 665-3284
Michael Denlinger, ES-EPD, 667-6572 Jon Stein, ES-UI, 695-8932
Andrew Giesler, ES-EPD, 606-1632 Lisa Webster
Larry Goen, ES-DO, 665-6847 Jim Weeks, 505-281-0197
Gary Landon Nathan Yost, E-1, 667-9360
MECHANICAL Committee (Chapter 6)
POC: Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229 (Schedule B)
Alternate POC: Todd Smith, ES-EPD, 665-3152 (Schedule B)
Alternate POC for glovebox-related specs: Stacey Talachy, 667-2360 (Schedule B)
HEPA SME: Scott Salisbury, ES-WFO, 667-7819 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Scott Atwater, ES-DE-CON, 505-883-4111 Jim Narum, ES-55, 667-3839
Mark Bibeault, E-1, 665-1204 John Sur, ES-EPD, 667-3373
Aaron Dickerson, Merrick, 303-353-3551 Ben Swartz, ES-EPD, 606-2279
Shawn Hailey, MSS-MP, 665-6316 David Walker, ES-UI, 667-8099
Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207  
ELECTRICAL Committee ( Chapter 7)
POC: Eric Stromberg, ES-EPD, 665-6070 (Schedule A)
Alternate POC: Michael Richardson, ES-EPD, 667-0599 (Schedule A)
SMPO
: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Chief Electrical Safety Officer/ AHJ (NEC/NFPA 70 only): Lloyd Gordon, OSH-ISH, 667-0778 (Schedule A)
Michael Adkins, ES-STO, 667-6748 Pete Lowe, NIE-TS, 665-9147
Rick Baca, ES-EPD, 665-7706 Lorenzo Martinez, ES-LFO, 667-1059
Vaughn Brown, ES-LFO, 665-4194 Sam E. Martinez, LOG-SUP, 667-4310
Harold Fortin, ES-LFO, 309-2146 Tommy R. Martinez, ES-EPD, 664-0548
Samuel Garcia, ES-FE, 665-4270 Alynna Montoya-Wiuff, ES-UI, 665-4797
Daniel Grijalva, AE, 505-259-7122 Emilio Racinez, ES-UI, 665-3751
Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207 Mike Wolf, Merrick, 663-4238
   
INSTRUMENTATION & CONTROL Committee (Chapter 8)
POC: Allen Hayward, ES-EPD, 606-0840 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Vincent Bauer, ES-STO, 667-0871 Kreg Gauss, ES-55, 695-8399
Shannon Bryant, B&P, 505-883-4111 Ray Henderson, ES-EPD, 667-3217
Louise Case, ES-EPD, 665-5389 Dave Munger, Merrick & Company, 662-0606
Scott Day, ES-EPD, 665-4762 Lai Nelson, ES-55, 664-0609
Cindy Dilworth, PIO-SU, 665-6304 Stuart Rector, ES-UI, 665-8239
Jeff Fredenburg, ES-UI, 667-4213 Tim Renshaw, E-3, 667-4709
Mike Garcia, Sargent & Lundy, 661-6390 Wes Williams, ICSI, 505-888-1616
   
SECURITY Committee (Chapter 9)
POC: Jeff Mccale, SEC-PPO, 667-9764 (Schedule B)
Alternate POC
: Deborah Miller, SEC-PPO, 606-2067 (Schedule B)
SMPO
: Mike Lansing, ALDESHQSS, 606-2222 (Schedule A)
Jason Leeches, SEC-PSS, 665-7309 Kim Nelson, SEO-TA55DS, 667-6534
Rich Logan, SEC-PSS, 667-1940 Wade Nelson, SEO-IS, 606-0395
Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207 Glen Pappas, ES-EPD, 665-1221
Ken Martinez, SAFE-PA, 665-0111 Jim Streit, ES-DO, 665-3628
   
HAZARDOUS PROCESS Committee (Chapter 10)
POC: Devin Gray, ES-55, 667-3584 (Schedule 4/10)
Alternate POC
: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
SMPO:
James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Carla Gustafson, Merrick & Company, 662-0606 x 3143 Dina Siegel, OSH-IHS, 665-2977
Thad Hahn, ES-55, 231-1146 Wayne Simons, PSI-TSI, 606-0067
Stephen Ney, ES-55OUT, 606-1572 Robert Swickley, ES-WFO, 665-0953
Brad Pulliam, ES-EPD, 665-8069  
   
RADIATION PROTECTION Committee (Chapter 11)
POCStephen Costigan, RP-PROG, 665-9435 (Schedule B)
Alternate POC: Gerald Murrell, RP-PROG, 665-3825 (Schedule B)
SMPO: Maria Nappi, RP-DO, 664-0554 (Schedule B)
Jim Bland, RP-SVS, 231-2479 Jim Narum, ES-EPD, 667-3839
Christine A. Bullock, DSESH-EWMS, 665-8133 Mark Myatt, ES-EPD, 500-7006
John W. Elliott, DESHS-UIS, 665-7461 Jorge Ruiznavarro, ES-55. 665-8062
Jerry George, DSESH-TA55, 665-7903 Wayne Simons,  PSI-TSI, 606-0067
Matthew Griffin, NEN-5, 665-2013  
NUCLEAR Committee (Chapter 12)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POC: Richard Hemphill, ES-FE, 665-1224 (Schedule B)
SMPO:
James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Noah Gehr, ES-WFO, 664-0164 Yvette Rael, SPE-1, 665-5942
Glenn Pierce, Merrick & Company, 662-0606 Jorge Ruiznavarro, ES-55, 665-8062
   
WELDING, JOINING & NDE Committee (Chapter 13)
POC: David Bingham, ES-EPD, 664-0416
Alternate POC
: Kelly Bingham, IQPA-IQ, 667-6167 (Schedule A)
Alternate POC : Richard Bingham, E-6, 667-7077 (Schedule 5/40)
NDE SME:
David Harvey, E-6, 667-5110 (Schedule A)
SMPO
: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Matt Johnson, A-3, 665-6035 Ben Swartz, ES-EPD, 606-2279
Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207  
   
SUSTAINABLE DESIGN Committee (Chapter 14)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POC : Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229 (Schedule B)
SMPO
: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
SME: Monica Witt, UI-DO, 795-2884 (Schedule A)
Mike Bodelson, IFPROG, 606-1766 Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229
Cindy Dilworth, MOF-SU, 665-6304 Scott Richardson, ES-EPD, 606-0596
Lisajo Dunham, IFPROG, 667-9383 Jacqueline Ulrich, ES-EPD, 665-7763
Joe Klose, UI-DO, 665-8410 Gary Watkins, IFPROG, 6-0650
COMMISSIONING Committee (Chapter 15)
POC: Matthew Foster, MOF-SU, 695-6746 (Schedule B)
Alternate POC : Vernon Haywood, MOF-SU, 664-0119 (Schedule B)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Gary Coles, DMJMH+N, 661-1801 Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207
Terry Connors, ES-UI, 667-3990 Mark Rosenberger, ES-FP, 606-0121
Denise Gelston, TA-55-RLW, 665-1532 Eric Stromberg, ES-EPD, 665-6070
Allen Hayward, ES-EPD, 606-0840 Daniel Tunney, IQPA-IQ, 665-4293
Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229 Kevin Vancleave, SPE-1, 665-0147
Pete Lowe, NIE-TS, 665-1895  
IBC PROGRAM Committee (Chapter 16)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POCScott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
LANL Building Official (SMPO): James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Deputy LBO: Vacant
Chief Inspector: Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207 (Schedule A)
Chief Inspector Welding : David Bingham, ES-EPD, 664-0416
Design Plan Reviewer (DPR): David Smith, ES-EPD, 665-5902 (Schedule B)
Alternate DPRScott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
Glen Pappas, ES-EPD, 665-1221  
   
PRESSURE SAFETY Committee (Chapter 17)
Chief Pressure Safety Officer (CPSO)/POC: Ben Swartz, ES-EPD, 606-2279 (Schedule 4/10)
Alternate POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
SMPO:
James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
SME: Matthew Cover, ES-EPD, 665-5045 (Schedule A)
PSO - Primary Contacts plus: Tim M. Lopez, DESH-CPCS 667-1069
David Bingham, ES-EPD, 664-0416 John Sur, ES-EPD, 667-3373
Kelly Bingham, IQPA-IQ, 667-6167  
SECURE COMMUNICATIONS Committee (Chapter 18)
POC (PTS Manager): Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581 (Schedule B)
Alternate: Sean Beggio, NIE-TS, 665-8191 (Schedule A)
Program Owner/Comsec: Richard Montoya, NIE-ESS, 665-5703 (Schedule A)
Program Owner/Comsec Alt:  Maria Rael, NIE-ESS, 667-6553 (Schedule B)
TEMPEST SME: Isaac Martinez, NIE-ESS, 665-0262 (Schedule A)
TEMPEST SME Alt: Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581 (Schedule B)
Jeff Mccale, SEC-PSS, 667-9764 Pete Lowe, NIE-TS, 665-9147
COMMUNICATIONS (Chapter 19)
POC: Pete Lowe, NIE-TS, 665-9147 (Schedule B)
Alternate POC - David Schlegel, NIE-TS, 606-0786 (Schedule B)
SMPO
: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Wireless SME: Sammy Anthony Garcia, NIE-TS, 665-4456 (Schedule B)
Erik Anderson, NIE-TS, 667-9115 Bruce Peterson, NIE-TS, 664-0070
Edward Lucero Jr., PIOCMRS, 665-5207 Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581
SYSTEMS ENGINEERING (Chapter 20)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
John Bernardin, E-1, 665-9598 Theresita Martinez, ES-EPD, 606-0609
Rob Dunham, PSI-TSI, 695-3530 Joe Otoole, AOT-MDE, 667-5305
Joy Getha, ES-55, 665-9586 Jorge Ruiznavarro, ES-55, 665-8062
Amy Gitnick, ES-EPD, 667-8501 Jeff Tucker, ES-EPD, 665-7346
Tyson Lansford, ES-EPD, 665-5940 Dan Tunney, IQPA-IQ, 665-4293
SOFTWARE Committee (Chapter 21)
POC: Tobin Oruch, ES-FE, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POC: Allen Hayward, ES-EPD, 606-0840 (Schedule B)
Author/SME: Paula Diepolder, IQPA-IQ, 665-7313
SME: Joy Getha, ES-55, 665-9586 (Schedule 5/40)
ES-Div Software CoordinatorCarrie Atencio, ES-DO, 665-7455 or ES-Software@lanl.gov (Schedule B)
SMPOJames Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Sean Briggs, ES-55, 665-1577 Dan Tunney, IQPA-IQ, 665-4293
Ray Sartor, NCS, 665-3166  
   
CAD STANDARDS MANUAL Technical Committee
POC: Scott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
Alternate POC: David Smith, ES-EPD, 665-5902 (Schedule B)
SMPO: James Streit, ES-DO, 665-3628 (Schedule A)
Kyle Deines, ES-EPD, 665-2340 Herman Gonzales, Merrick & Co, 505-858-1636
Jeff Dermer, Merrick & Co, 505-662-0606 Margret Merrigan, ES-EPD, 667-2218
Andrew Espinosa, ES-EPD, 667-1641 Jason Montoya, ES-EPD, 665-7892
Gabriel Flores, Weidlinger Associates, 505-349-2830 Alan Yaeger, ES-WFO, 667-2939
   

Top of page

Managed by Triad National Security, LLC for the U.S. Department of Energy's NNSA
Inside | © Copyright Triad National Security, LLC. All Rights Reserved. | Disclaimer/Privacy | Web Contact