Computational Data Science Approaches for Materials Conference 2019
For Questions, please contact:
- Administrator
- Kelly Shea
- Institute for Materials Science
- (505) 667-9244
Hosted by the Institute for Materials Science
Dates: April 8-10, 2019
Location: 2nd floor, J.R. Oppenheimer Study Center, Los Alamos National Laboratory, Los Alamos, New Mexico, USA
Sponsors: Los Alamos National Laboratory, Institute for Materials Science
Registration: Please fill out the following form and email to Kelly Shea at kshea@lanl.gov
Contact: For questions regarding registration, student travel funding, or general information, please contact Kelly Shea, 505-667-9244, kshea@lanl.gov
Please register early to allow for LANL badging
Call for poster abstracts
We would like to bring this conference to your attention and encourage postdocs and graduate students to consider submitting a poster abstract. This event will be an opportunity to share research and network with both LANL and external scientists
Abstract Submission deadline: COB March 15
Please contact Kelly Shea (kshea@lanl.gov) and Roxanne Tutchton (rtutchton@lanl.gov) with additional inquires.
Our workshop invites people from both the academic and programmatic research with expertise in machine learning and data science methods to solve materials-related problems. This workshop will provide a unique environment for capability reviews of various teams nationwide, and also initiate effective and realistic collaborations between them.
Draft Agenda
Monday, April 8th, 2019
Monday April 8th
MORNING I |
Opening Remarks from Associate Laboratory Director (SC) |
|
8:45 am – 9:00 am |
Irene Qualters, ALD (SC, LANL) |
|
Session 1A: Avadh Saxena Chair |
Session 1A: Materials Discovery by Design from Electronic Structures using Data-Science |
|
9:00 am – 9:45 am |
Andrew Rappe (UPenn) |
|
9:45 am – 10:15 am |
Sergei Tretiak (T-1, LANL) |
|
10:15 am 10:30 am |
Jack Shlachter (T-DO, LANL) |
|
10:30 am – 10:45 am |
Thom Mason, Director (LANL) |
|
COFFEE BREAK (10:45 am -10:55 am) |
Monday April 8th
MORNING II |
Session 1B: Sergei Tretiak Chair |
Session 1B: Fundamental Understanding of Materials from Electronic Structures for ‘Materials by Design’. |
10:55 am – 11:30 am |
Arunima Singh (Arizona State) |
|
11:30 am – 11:55 am |
Antia Sanchez Botana (Arizona State) |
|
11:55 am - 12:15 pm |
Jianxin Zhu (T-4, LANL) |
|
LUNCH BREAK (12:15 pm - 1:30 pm) |
Monday April 8th
AFTERNOON I |
Session 1C: Alejandro Lopez-Bezanilla chair |
Session 1C : Applying Data Driven Approaches for Molecular and Nano-Scale Materials |
1:30 pm – 2:05 pm |
Henry Chan (Argonne) |
|
2:05 pm – 2:40 pm |
Sorelle Friedler (Haverford College) |
|
2:40 pm 3:00 pm |
Alexandrov Boian (T-1, LANL) |
|
COFFEE BREAK (3:00 pm - 3:15 pm) |
Monday April 8th
AFTERNOON II |
Session 1D: |
Session 1D : Data Driven Methods for Predicting Micro-Structures in Solids and Fluids |
3:15 pm – 4:00 pm |
Steve Waiching Sun (Columbia) |
|
4:00 pm – 4:25 pm |
Juan Saenz (XCP-4, LANL) |
|
4:25 pm 4:45 pm |
Arvind Mohan (T-4, LANL) |
|
|
||
4:45 pm – 6:00 pm |
POSTER SESSION (will stay up for 3 days in the lobby) |
Tuesday, April 9th, 2019
Tuesday April 9th
MORNING II |
Session 2A: Chris Biwer Chair |
Session 2A: Data-Science Tools Development for Materials including Databases and Visualization Techniques |
8:45 am – 9:30 am |
Olexandr Isayev (UNC, Chapel Hill) |
|
9:30 am – 9:55 am |
James Ahrens (CCS-7, LANL) |
|
9:55 am - 10:15 am |
Mike McKerns (CCS-3, LANL) |
|
COFFEE BREAK (10:15 am - 10:30 am) |
Tuesday April 9th
MORNING II |
Session 2B: Towfiq Ahmed Chair |
Session 2B: General Data Science Method Development |
10:30 am – 11:15 am |
Ying Wai Li (ORNL) |
|
11:15 am – 11:40 am |
Christine Anderson-Cook (CCS-6, LANL) |
|
11:40 am - 12:00 pm |
Kipton Barros (T-1, LANL) |
|
LUNCH BREAK (12:00 pm - 1:30 pm) |
Tuesday April 9th
AFTERNOON I |
Session 2C: Pulak Nath Chair |
Session 2C : Data-Driven Approaches for Materials and Engineering Problems |
1:30 pm – 2:05 pm |
Congwang Ye (LLNL) |
|
2:05 pm – 2:40 pm |
Brian Giera (LLNL) |
|
2:40 pm - 3:00 pm |
David Mascarenas (NSEC, LANL) |
|
COFFEE BREAK (3:00 pm - 3:15 pm) |
Tuesday April 9th
AFTERNOON II |
Session 2D: David Mascarenas Chair |
Session 2D : Datamining and Machine Learning to Guide Experiments and Device Technology |
3:15 pm – 4:00 pm |
Matthew Rever (LLNL) |
|
4:00 pm – 4:25 pm |
Beth Anne Lindquist (T-1, LANL) |
|
4:25 pm - 4:45 pm |
Nikolay Makarov (UbiQD) |
|
6:30 pm |
Banquet (Location: TBA) |
Wednesday, April 10th, 2019
Wednesday April 10th
MORNING II |
Session 3A: Ricardo Lebensohn Chair |
Session 3A: Data-Driven Methods for Mechanical and Mesoscale Structural problems of Materials. |
8:45 am – 9:30 am |
Surya Kalidindi (Georgia Tech) |
|
9:30 am – 9:55 am |
Turab Lookman (T-4, LANL) |
|
9:55 am - 10:15 am |
Reeju Pokharel (MST-8, LANL) |
|
COFFEE BREAK (10:15 am -10:30 am) |
Wednesday April 10th
MORNING II |
Session 3B: Surya Kalidindi Chair |
Session 3B: Data-Driven Approach for Radiation-Matter Interaction |
10:30 am – 11:15 am |
Ricardo Lebensohn (T-3, LANL) |
|
11:15 am – 11:40 am |
Hari Viswanathan (EES-16, LANL) |
|
11:40 am - 12:00 pm |
Eddy Timmermans (XCP-5, LANL) |
|
LUNCH BREAK (12:00 pm - 1:30 pm) |
Wednesday April 10th
AFTERNOON |
Session 3C: Eddy Timmermans Chair |
Session 3C : Data-Driven Approach for High Energetic Materials |
1:30 pm – 2:00 pm |
Ed Kober (T-1, LANL) | |
2:00 pm – 2:30 pm |
Marc Cawkwell (T-1, LANL) |
|
2:30 pm - 3:00 pm |
Chris Biwer (CCS-7, LANL) |
|
COFFEE BREAK (3:00 pm - 3:15 pm) |
Wednesday April 10th
AFTERNOON II |
Session 3D: Roxanne Tutchton Chair |
Session 3D : Data-Driven Approach for Nuclear and Extreme Materials |
3:15 pm – 4:00 pm |
Bobby Sumpters (ORNL) |
|
4:00 pm – 4:25 pm |
Denise Neudecker (XCP-5, LANL) |
|
4:25 pm - 4:45 pm |
Sarah Hernandez (MST-16, LANL) |
|
4:45 pm - 4:55 pm |
Closing Remarks: Filip Ronning (IMS Director, LANL) |
|
End of Agenda |
Organizing Committee
- Co-chairs
- Towfiq Ahmed - LANL
- D.J. Luscher - LANL
- Committee members
- Alejandro Lopez - LANL
- Roxanne Tutchton - LANL