Computing Events

Spotlighting the most advanced scientific and technical applications in the world!

Featuring exhibits of the latest and greatest technologies from industry, academia and government research organizations.

SC 18: LANL Participants Schedule

The following is the schedule with all LANL participants listed. You can also print the pdf version of the listing.

Date Start End Name Type Location Title
Sunday, November 11, 2018 8:30 12:00 Pakin, Scott Tutorial C147 Introduction to quantum computing
Sunday, November 11, 2018 8:30 17:30 Green & Montoya Tutorial C154 How to analyze the performance of parallel codes 101
Sunday, November 11, 2018 16:14 16:30 Williams, Ionkov, Lang, Lee Workshop D170 MCHPC'18: Workshop on Heterogeneous memory and arena-based heap allocation
Sunday, November 11, 2018 16:40 16:50 Peltz Jr & Wofford Talk D172 Next-generation cluster management software
Sunday, November 11, 2018 11:30 11:50 Mniszewski , Ushijima Talk D161 Community detection across emerging quantum architectures
Sunday, November 11, 2018 11:50 12:10 Nguyen , Kenyon Talk D161 Comparing deep learning with quantum inference on the D-Wave 2X
Sunday, November 11, 2018 14:40 15:00 Mniszewski, Sue Talk D161 Non-neural network applilcations for spiking neumorphic hardware
Monday, November 12, 2018 9:00 17:30 Greenberg & DeBardeleben Talk D170 Tivan: A scalable data collection and analysis cluster
Monday, November 12, 2018 11:10 11:30 Stelle & McCormick Talk D171 Correctness of dynamic dependence analysis for implicitly parallel tasking systems
Monday, November 12, 2018 11:20 11:45 Biswas , Soumya , Ahrens Talk D168 In Situ Data-Driven Adaptive Sampling for Large-scale Simulation Data Summarization
Monday, November 12, 2018 14:00 14:30 Ramakrishnaiah & Baker Workshop D220 Accelerating the signal alignment process in time-evolving geometries using python
Monday, November 12, 2018 16:40 17:00 Montoya, David Talk D170 Energy and Power Aware Job Scheduling and Resource Management: Global Survey --- An In-Depth Analysis
Monday, November 12, 2018 16:50 17:20 Loncaric, Josip Panel D221 https://sc18.supercomputing.org/?post_type=page&p=3479&id=pec397&sess=sess141
Tuesday, November 13, 2018 17:15 18:45 Jennings , Priedhorsky BoF C140/142 BoF: Containers in HPC
Tuesday, November 13, 2018 12:15 13:15 Hick, Jason Session Leader C145 Energy efficiency considerations for HPC procurements
Tuesday, November 13, 2018 11:30 12:00 Cranor , Settlemyer, Grider Talk C146 Scaling embedded in situ indexing with DeltaFS
Tuesday, November 13, 2018 10:30 12:00 Poole, Stephen Panel C155/156 HPC in cloud or cloud in HPC: myths, misconceptions, and misinformation
Tuesday, November 13, 2018 11:00 11:30 DeBardeleben & LANL summer student Talk Clemson Booth #227
Tuesday, November 13, 2018 15:00 15:30 DeBardeleben & LANL summer student Talk Clemson Booth #227
Tuesday, November 13, 2018 12:15 13:15 Kuehn, Jeff BoF D166 Unified Communication X (UCX) Community
Tuesday, November 13, 2018 15:15 15:45 Daniel, David Talk Doe booth The Ristra project: preparing for multi-physics simulation at exascale
Wednesday, November 14, 2018 12:15 1:15 Peltz Jr, Paul BoF C140/142 OpenHPC community BoF
Wednesday, November 14, 2018 17:15 18:45 Jennings, Michael BoF C141/143/149 BoF: Cloud infrastructure solutions to run HPC workloads
Wednesday, November 14, 2018 17:15 18:45 Poole , Kuehn Session chair & leader C145 OpenSHMEM in the era of exascale
Wednesday, November 14, 2018 13:30 14:00 DeBardeleben & Baseman Talk C146 Lessons learned from memory errors observed over the lifetime of Cielo
Wednesday, November 14, 2018 11:15 11:30 Wiggins , Samsel , Hoch , Abram , Gagliano , Smidt Talk D220 SciViz showcase: The first water in the universe
Wednesday, November 14, 2018 12:15 13:15 Grider, Gary Session leader D221 Exascale archiving - challenges and opportunity
Wednesday, November 14, 2018 14:00 14:30 Priedhorsky, Reid Demo DoE booth Charliecloud demo
Thursday, November 15, 2018 8:30 17:00 Fu , Chen & , Settlemyer Poster C2/3/4 Ballroom Characterizing declustered software RAID for enhancing storage reliability and performance
Thursday, November 15, 2018 8:30 17:00 Karabin , Lo , Grosset Poster C2/3/4 Ballroom Using Thrill to process scientific data on HPC
Thursday, November 15, 2018 8:30 17:00 Ramakrishnaiah, Vinay Poster C2/3/4 Ballroom Optimizing next generation hydrodynamics code for exascale systems
Thursday, November 15, 2018 12:15 13:15 Pakin, Scott BoF D168 BoF: Navigating the SC Conference Technical Program Submission Process
Thursday, November 15, 2018 10:30 12:00 Peltz Jr, Paul Session chair D173 HPC storage and memory architectures
Friday, November 16, 2018 9:20 9:40 DeBardeleben, Nathan Workshop organizer D171 Workshop on Fault tolerance at extreme scales (FTXS)
Friday, November 16, 2018 9:20 9:40 Robey , Monroe , Job , Blanchard , DeBardeleben Talk D171 Improving application resilience by extending error correction with contextual information
Friday, November 16, 2018 11:30 11:50 Greenberg , Blanchard , DeBardeleben Talk D171 SaNSA - The supercomputer andnode state architecture
Friday, November 16, 2018 9:10 9:25 Bird, Robert Talk D173 Effective performance portability
Friday, November 16, 2018 10:45 11:00 Jibben , Carlson , Robey Talk D173 Workshop Performance portability challenges for fortran applications
Committee Ahrens, James Member Technical program: Data Analytics, Visualization & Storage
Committee Badawy, Abdel-Hameed A. Member Technical program: Architecture & Networks
Committee Bujack, Roxana Member Technical program: Tutorials
Committee Culhane, Candace Deputy Chair Local Arrangements
Committee Culhane, Candace Member Steering committee
Committee Fields, Parks Member SCINET: Commodity Network
Committee Locke, Julia Deputy Chair SCINET: Fiber
Committee McCormick, Patrick Chair Technical program: Programming systems
Committee Modl, Dave Member SCINET: Commodity Network
Committee Moore, Elisabeth Member Technical program: Workshops
Committee Park, Eunjung Member Doctoral Showcase
Committee Patchett, John Member Technical program: Data Analytics, Visualization & Storage
Committee Patchett, John Member Technical program: Scientific Visualization & Data Analytics Showcase
Committee Peltz Jr, Paul Member Student Cluster Competition
Committee Poole, Stephen Member Technical program: Performance
Committee Poole, Wendy Deputy Chair Housing
Committee Riebe, Jae Member SCINET: Commodity Network
DOE Booth Swaminarayan, Sriram Chair Booth
DOE Booth Modl, Dave Member Booth: Network, Video & 3D
DOE Booth Parks, Field Member Booth: Network
DOE Booth Cassidy, Dan Member Booth: Video
DOE Booth Montoya-Rivera, Gloria Member Booth: Support
DOE Booth Wiens, Julie Member Booth: Recruiting
DOE Booth Lewis, Nicholas Member Booth: Video